D38999/26MJ11JB
Mfr.Part #
D38999/26MJ11JB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Gold
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Number of Positions :
11
Orientation :
B
Filter Feature :
Feature :
Coupling Nut
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Finish :
Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Total Number of Contacts :
11
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size, MIL :
J
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Datasheets
D38999/26MJ11JB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MJ11JB Overview
D38999/26MJ11JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ11JB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ11JB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER