D38999/26MJ11BD
Mfr.Part #
D38999/26MJ11BD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG FMALE 11POS INLINE
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
No
Pbfree Code :
No
Contact Size :
20 2 10 Power 9
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
11 (2 + 9 Power)
Note :
Contacts Not Included
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
D
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
25-11
Body Plating :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Contacts :
11
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
Housing Color :
Silver
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
J
1 (Unlimited)
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
JESD-609 Code :
e4
Published :
2006
Connector Type :
Plug Housing
REACH SVHC :
Unknown
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Plating :
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
Datasheets
D38999/26MJ11BD
D38999/26MJ11BD Overview
D38999/26MJ11BD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ11BD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ11BD Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT