D38999/26MH55SN-LC
Mfr.Part #
D38999/26MH55SN-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 55POS INLINE
Stock
142
In Stock :
142
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
55
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Size :
20
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
not_compliant
Connector Type :
Plug Housing
Total Number of Contacts :
55
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Material :
Composite
Published :
2014
Orientation :
N (Normal)
Shell Size, MIL :
H
DIN Conformance :
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Gender :
FEMALE
Shell Size - Insert :
23-55
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Coupling Nut
Insert Material :
Plastic
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/26MH55SN-LC Overview
D38999/26MH55SN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26MH55SN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26MH55SN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT