D38999/26MH55SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MH55SA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 55C 55#20 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
H
Housing Color :
Silver
JESD-609 Code :
e4
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Material :
Composite
Orientation :
A
Plating :
Electroless Nickel
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
yes
Contact Gender :
FEMALE
Total Number of Contacts :
55
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
20
DIN Conformance :
No
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Female Sockets
Filter Feature :
No
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Plug Housing
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
REACH SVHC :
No SVHC
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
55
IEC Conformance :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
MIL Conformance :
yes
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
D38999/26MH55SA-LC
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MH55SA-LC Overview
D38999/26MH55SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MH55SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MH55SA-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT