D38999/26MH55PE
Mfr.Part #
D38999/26MH55PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 55C 55#20 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Color :
Silver
Total Number of Contacts :
55
HTS Code :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Pbfree Code :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Composite
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
E
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
55
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
IEC Conformance :
Shielded
Termination :
Crimp
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
Gender :
Male
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Style :
Pin
Empty Shell :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Datasheets
D38999/26MH55PE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MH55PE Overview
D38999/26MH55PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MH55PE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MH55PE Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER