D38999/26MH55HD
Mfr.Part #
D38999/26MH55HD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Bulk
Feature :
Coupling Nut
Shell Finish :
Nickel
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
55
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
23-55
Current Rating (Amps) :
7.5A
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Composite
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
D
Datasheets
D38999/26MH55HD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/26MH55HD Overview
D38999/26MH55HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MH55HD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MH55HD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER