D38999/26MH55BN
Mfr.Part #
D38999/26MH55BN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG FMALE 55POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Silver
Contact Type :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Number of Contacts :
55
Number of Positions :
55
Ingress Protection :
Environment Resistant
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, EMI SHIELDED
Mixed Contacts :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Shielding :
Shielded
Type :
For Female Sockets
Shell Size :
H
REACH SVHC :
No SVHC
Termination Type :
Crimp
Insert Material :
Plastic
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
No
Includes :
Contact Size :
20
Mounting Type :
CABLE
Connector Type :
Circular, Plug
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Coupling Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Mounting Feature :
Note :
Contacts Not Included
Body Material :
Composite
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
H
Shell Material :
Composite
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
DIN Conformance :
Contact Plating :
Gold
Material Flammability Rating :
Fastening Type :
Threaded
Features :
Coupling Nut
Gender :
FEMALE
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Nickel
Empty Shell :
yes
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/26MH55BN
Circular, Plug Composite CABLE Nickel 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/26MH55BN Overview
D38999/26MH55BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26MH55BN Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
D38999/26MH55BN Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT