D38999/26MH53PA
Mfr.Part #
D38999/26MH53PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Plating :
Electroless Nickel
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size, MIL :
H
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Backshell Type :
Solid
Length :
31.34mm
Feature :
Coupling Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Style :
Pin
Shell Size - Insert :
Contact Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Total Number of Contacts :
53
Fastening Type :
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Pbfree Code :
No
Body Material :
Aluminium, Composite
Mixed Contacts :
No
JESD-609 Code :
e4
Number of Positions :
53
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
IEC Conformance :
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
A
Datasheets
D38999/26MH53PA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MH53PA Overview
D38999/26MH53PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MH53PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MH53PA Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER