D38999/26MH53JNL
Mfr.Part #
D38999/26MH53JNL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MH53JNL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
FEMALE
Contact Shape :
Circular
Feature :
Coupling Nut
Connector Type :
Plug Housing
Housing Color :
Silver
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
yes
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Type :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
IEC Conformance :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Reach Compliance Code :
Unknown
DIN Conformance :
No
Total Number of Contacts :
53
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Type :
For Female Sockets
Insert Material :
Plastic
H
Contact Size :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Composite
Filter Feature :
Datasheets
D38999/26MH53JNL
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/26MH53JN-LC Overview
D38999/26MH53JN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26MH53JN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26MH53JN-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT