D38999/26MH53JA
Mfr.Part #
D38999/26MH53JA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 53C 53#20 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
A
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
No
Termination :
Feature :
Coupling Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Current Rating (Amps) :
7.5A
Insert Material :
Thermoplastic
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Total Number of Contacts :
53
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Pbfree Code :
yes
Shielded
Contact Finish - Mating :
Composite
Mixed Contacts :
IEC Conformance :
Empty Shell :
Datasheets
D38999/26MH53JA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MH53JA Overview
D38999/26MH53JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MH53JA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MH53JA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER