D38999/26MH53HD
Mfr.Part #
D38999/26MH53HD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
53
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mixed Contacts :
No
Ratings :
Environment Resistant
Color :
Silver
Composite
Empty Shell :
No
Shell Finish :
Electroless Nickel
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
Pbfree Code :
Connector Type :
Plug, Male Pins
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e4
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
D
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
IEC Conformance :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Filter Feature :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
MIL Conformance :
yes
Gender :
Male
Datasheets
D38999/26MH53HD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
D38999/26MH53HD Overview
D38999/26MH53HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MH53HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MH53HD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER