D38999/26MH53HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MH53HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
48
In Stock :
48
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Pins :
53
Shell Size - Insert :
23-53
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
A
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Published :
2001
Mount :
Free Hanging
Gender :
Male
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
H
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Contacts :
53
Shell Material :
Composite
Number of Positions :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Color :
Silver
Max Operating Temperature :
200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Datasheets
D38999/26MH53HA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MH53HA Overview
It comes in Plug, Male Pins packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 53 pins.It's best to use it when the temperature is below 200°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.Its Coupling Nut, Self Locking feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26MH53HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MH53HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MH53HA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER