D38999/26MH53AC
Mfr.Part #
D38999/26MH53AC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 53POS INLINE
Stock
122
In Stock :
122
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Body Orientation :
Straight
ECCN (US) :
EAR99
Shell Size / Insert Arrangement :
23-53
PPAP :
No
Mating Cycle (Cycles) :
500
Maximum Current Rating (A) :
7.5
Termination Method :
Crimp
Maximum Operating Temperature (°C) :
200
Maximum Voltage Rating :
850VDC|600VAC
Insulation Resistance (MOhm) :
5000
Contact Gender :
Pin
Shell Material :
Composite
Contact Plating :
Gold
Mounting :
Cable Mount
Polarization :
C
Less Contact :
yes
Product Length (mm) :
31
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
EU RoHS :
Compliant
Number of Terminals :
53
Mating Style :
COPPER ALLOY
Number of Ports :
1
Gender :
PL
Automotive :
No
SVHC :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Wire Size (AWG) :
Type :
Circular
SVHC Exceeds Threshold :
Shell Plating :
Electroless Nickel
Product Diameter (mm) :
44.9
Number of Contacts :
53
Military Standard Series :
Series III
Datasheets
D38999/26MH53AC
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT