D38999/26MH32SD
Mfr.Part #
D38999/26MH32SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MH32SD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielded
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
32
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Composite
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Orientation :
D
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
D38999/26MH32SD
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/26MH32SD Overview
D38999/26MH32SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MH32SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MH32SD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER