D38999/26MH32JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MH32JD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MH32JD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Orientation :
D
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
H
Shell Material :
Composite
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
32
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Feature :
Coupling Nut
Datasheets
D38999/26MH32JD
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/26MH32JD Overview
D38999/26MH32JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MH32JD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MH32JD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER