D38999/26MH32JD
Mfr.Part #
D38999/26MH32JD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
D
Applications :
Aviation, Marine, Military
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
24 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Nickel
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Positions :
32
Datasheets
D38999/26MH32JD
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/26MH32JD Overview
D38999/26MH32JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MH32JD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MH32JD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER