D38999/26MH32HA
Mfr.Part #
D38999/26MH32HA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MH32HA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Termination :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Finish - Mating :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
24 Weeks
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
32
Shell Finish :
Nickel
Datasheets
D38999/26MH32HA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MH32HA Overview
D38999/26MH32HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MH32HA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MH32HA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER