D38999/26MH21PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MH21PN-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 21POS INLINE
Stock
174
In Stock :
174
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Electroless Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
21
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Composite
Contact Size :
16
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Type :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
23-21
Contact Plating :
Gold
DIN Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Reach Compliance Code :
Unknown
Type :
For Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Coupling Nut
Empty Shell :
yes
Published :
2014
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Plug Housing
Gender :
Male
IEC Conformance :
No
Shell Size, MIL :
H
Total Number of Contacts :
21
Filter Feature :
Housing Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Plastic
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/26MH21PN-LC Overview
D38999/26MH21PN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26MH21PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26MH21PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT