D38999/26MH21PN
Mfr.Part #
D38999/26MH21PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 21POS GOLD CRIMP
Stock
178
In Stock :
178
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
No
Contact Plating :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Male Pins
Gender :
Male
Contact Shape :
Circular
DIN Conformance :
No
Insert Material :
Plastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Shell Size - Insert :
23-21
Shell Size, MIL :
H
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
16
Orientation :
N (Normal)
Housing Color :
Silver
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Electroless Nickel
Reach Compliance Code :
Unknown
21
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Plug Housing
Published :
2014
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Coupling Nut
Datasheets
D38999/26MH21PN
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/26MH21PN-LC Overview
D38999/26MH21PN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26MH21PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26MH21PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER