D38999/26MH21PE
Mfr.Part #
D38999/26MH21PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Pins :
16
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
JESD-609 Code :
e4
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Male
Threaded
Contact Style :
Pin
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
21
Factory Lead Time :
2 Weeks
Orientation :
E
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
No
Filter Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mixed Contacts :
Published :
Shell Finish :
Electroless Nickel
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Termination :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
21
Mount :
Free Hanging
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Empty Shell :
Datasheets
D38999/26MH21PE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MH21PE Overview
The packaging contains Plug, Male Pins.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 16 pin is provided on the device.In many ways, it is more powerful due to its Coupling Nut, Self Locking feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~200°C.
D38999/26MH21PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MH21PE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MH21PE Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER