D38999/26MH21JN
Mfr.Part #
D38999/26MH21JN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
13A
Feature :
Coupling Nut
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Total Number of Contacts :
21
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
Option :
GENERAL PURPOSE
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
21
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size, MIL :
H
Datasheets
D38999/26MH21JN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded