D38999/26MH21JD
Mfr.Part #
D38999/26MH21JD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MH21JD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Empty Shell :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Female Sockets
ECCN Code :
EAR99
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Silver
Number of Positions :
21
Mixed Contacts :
No
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
HTS Code :
Filter Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mount :
Free Hanging
DIN Conformance :
Pbfree Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Shielding :
Shielded
Gender :
Male
IEC Conformance :
Orientation :
D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/26MH21JD
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
D38999/26MH21JD Overview
D38999/26MH21JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MH21JD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MH21JD Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER