D38999/26MH21JA
Mfr.Part #
D38999/26MH21JA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 21POS GOLD CRIMP
Stock
33
In Stock :
33
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
No
Gender :
Male
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e4
Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2001
Shell Size, MIL :
H
Total Number of Contacts :
21
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Applications :
Aviation, Marine, Military
HTS Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
23-21
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
A
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
21
Datasheets
D38999/26MH21JA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MH21JA Overview
D38999/26MH21JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MH21JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MH21JA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER