D38999/26MH21HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MH21HC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Mixed Contacts :
No
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Composite
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of Positions :
21
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size, MIL :
H
IEC Conformance :
Current Rating (Amps) :
13A
Feature :
Coupling Nut
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Pbfree Code :
yes
Total Number of Contacts :
21
Shell Finish :
Nickel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
D38999/26MH21HC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MH21HC Overview
D38999/26MH21HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MH21HC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MH21HC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER