D38999/26MH21HA-LC
Mfr.Part #
D38999/26MH21HA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 21POS INLINE
Stock
48
In Stock :
48
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Housing Color :
Silver
Shell Size, MIL :
H
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Plug Housing
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
2 Weeks
Shell Size - Insert :
23-21
Number of Positions :
21
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Number of Pins :
16
Contact Size :
16
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
A
Shell Material :
Composite
Contact Shape :
Circular
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MH21HA-LC Overview
It comes in Plug Housing packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.This part shares lots of benefits with other For Male Pins products.When operating, it is possible to ensure that Coupling Nut, Self Locking is maintained.The device is equipped with 16 pins.
D38999/26MH21HA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MH21HA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MH21HA-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT