D38999/26MH21BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MH21BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 21C 21#16 SKT PLUG
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Empty Shell :
yes
Total Number of Contacts :
21
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
Contact Size :
16
Shell Size - Insert :
23-21
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Plug Housing
Housing Color :
Silver
HTS Code :
Number of Positions :
21
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
H
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Electroless Nickel
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Type :
Crimp
Orientation :
A
Type :
For Female Sockets
Packaging :
Bulk
Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Shell Material :
Composite
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Published :
2001
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
NOT SPECIFIED
JESD-609 Code :
e4
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/26MH21BA
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MH21BA Overview
D38999/26MH21BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MH21BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MH21BA Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT