D38999/26MH21BA
Mfr.Part #
D38999/26MH21BA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 21POS INLINE
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
A
IEC Conformance :
No
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size, MIL :
H
HTS Code :
Contact Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
21
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
23-21
Number of Positions :
21
Filter Feature :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Shell Material :
Composite
DIN Conformance :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Published :
2001
Connector Type :
Plug Housing
1 (Unlimited)
Gender :
Male
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Housing Color :
Silver
Empty Shell :
yes
Contact Size :
16
Contact Material :
NOT SPECIFIED
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
D38999/26MH21BA
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MH21BA Overview
D38999/26MH21BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MH21BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MH21BA Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT