D38999/26MG41SN-LC
Mfr.Part #
D38999/26MG41SN-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG FMALE 41POS INLINE
Stock
64
In Stock :
64
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Composite
Note :
Contacts Not Included
Filter Feature :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
CABLE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Size :
20
Contact Plating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Contact Gender :
FEMALE
Total Number of Contacts :
41
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Electroless Nickel
Published :
2006
Shell Size, MIL :
G
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Plug Housing
IEC Conformance :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Current Rating :
7.5A
Type :
For Female Sockets
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Plating :
Electroless Nickel
Housing Color :
Silver
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
21-41
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
41
REACH SVHC :
No SVHC
ECCN Code :
EAR99
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MG41SN-LC Overview
D38999/26MG41SN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MG41SN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MG41SN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT