D38999/26MG39JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MG39JD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 39C 37#20 2#16 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
39
Mixed Contacts :
No
Shell Finish :
Nickel
Termination :
Crimp
Feature :
Coupling Nut
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Total Number of Contacts :
39
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Filter Feature :
No
Empty Shell :
Shielding :
Shielded
Orientation :
D
Insert Material :
Thermoplastic
IEC Conformance :
MIL Conformance :
yes
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Material :
Composite
Shell Size, MIL :
G
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
D38999/26MG39JD
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/26MG39JD Overview
D38999/26MG39JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MG39JD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MG39JD Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER