D38999/26MG39JC
Mfr.Part #
D38999/26MG39JC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
No
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e4
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
Electroless Nickel
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
Male
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Color :
Silver
Orientation :
C
Termination :
Crimp
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
39
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Material :
Composite
Datasheets
D38999/26MG39JC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MG39JC Overview
D38999/26MG39JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MG39JC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MG39JC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER