D38999/26MG39JB
Mfr.Part #
D38999/26MG39JB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MG39JB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
B
Number of Pins :
39
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Number of Positions :
39
Color :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Shell Size, MIL :
G
Min Operating Temperature :
-65°C
Ratings :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
Male
Termination :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Material :
Composite
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Max Operating Temperature :
200°C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Contacts :
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/26MG39JB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MG39JB Overview
The product is packaged in Plug, Female Sockets.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A total of 39 pins are available on the device.When the temperature is below 200°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -65°C is required for this device.There are a number of advantages to its Coupling Nut, Self Locking feature.Part Free Hanging is mounted to the part.As a result, the device runs at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26MG39JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MG39JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MG39JB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER