D38999/26MG39JA-LC
Mfr.Part #
D38999/26MG39JA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG FMALE 39POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shielded
Housing Color :
Silver
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
39
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Pins :
39
Contact Size :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Plug Housing
Composite
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MG39JA-LC Overview
D38999/26MG39JA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MG39JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MG39JA-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT