D38999/26MG39HN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MG39HN-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 39POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Electroless Nickel
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
Filter Feature :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Shielding :
Shielded
REACH SVHC :
No SVHC
DIN Conformance :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Total Number of Contacts :
39
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Plastic
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
39
Contact Shape :
Circular
Empty Shell :
yes
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Silver
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
N (Normal)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Shell Size, MIL :
G
Feature :
Coupling Nut
Contact Plating :
Gold
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Composite
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Body Plating :
Electroless Nickel
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/26MG39HN-LC Overview
D38999/26MG39HN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26MG39HN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26MG39HN-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT