D38999/26MG39HE
Mfr.Part #
D38999/26MG39HE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 39C 37#20 2#16 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Feature :
Coupling Nut
Shell Material :
Composite
Termination :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mixed Contacts :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
E
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Threaded
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Finish :
Nickel
Datasheets
D38999/26MG39HE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MG39HE Overview
D38999/26MG39HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MG39HE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MG39HE Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER