D38999/26MG39HC
Mfr.Part #
D38999/26MG39HC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Finish :
Nickel
Factory Lead Time :
24 Weeks
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Orientation :
C
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
yes
Termination :
Crimp
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Feature :
Coupling Nut
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
D38999/26MG39HC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded