D38999/26MG39HB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MG39HB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 39POS GOLD CRIMP
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
21-39
Applications :
Aviation, Marine, Military
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Empty Shell :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
No
Mount :
Free Hanging
Ratings :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
39
Color :
Silver
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Packaging :
Bulk
Orientation :
B
Connector Type :
Plug, Male Pins
MIL Conformance :
yes
Gender :
Male
JESD-609 Code :
e4
Number of Positions :
39
Shell Size, MIL :
G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shielding :
Shielded
Published :
2001
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Composite
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Datasheets
D38999/26MG39HB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MG39HB Overview
D38999/26MG39HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MG39HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MG39HB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER