D38999/26MG39HB
Mfr.Part #
D38999/26MG39HB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 39POS GOLD CRIMP
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
MIL Conformance :
yes
Color :
Silver
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
B
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
21-39
Shell Finish :
Electroless Nickel
39
Published :
2001
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Solid
Mount :
Free Hanging
Gender :
Male
Termination :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Plug, Male Pins
HTS Code :
Datasheets
D38999/26MG39HB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MG39HB Overview
D38999/26MG39HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MG39HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MG39HB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER