D38999/26MG39BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MG39BB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG FMALE 39POS INLINE
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
39
REACH SVHC :
Unknown
Published :
2006
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Empty Shell :
yes
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Plating :
Gold
Orientation :
B
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size, MIL :
G
Shielding :
Shielded
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Electroless Nickel
Connector Type :
Plug Housing
Filter Feature :
No
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
21-39
Pbfree Code :
No
Body Plating :
Electroless Nickel
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Composite
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
Note :
Contacts Not Included
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Total Number of Contacts :
39
Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
Contact Size :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
D38999/26MG39BB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MG39BB Overview
D38999/26MG39BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MG39BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MG39BB Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT