D38999/26MG39BB
Mfr.Part #
D38999/26MG39BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MG39BB
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Size, MIL :
G
Contact Size :
Filter Feature :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Housing Color :
Silver
Published :
2006
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
39
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
Plug Housing
REACH SVHC :
Unknown
Body Plating :
Electroless Nickel
No
Gender :
FEMALE
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
21-39
Orientation :
B
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
Contact Shape :
Circular
IEC Conformance :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Type :
Crimp
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Total Number of Contacts :
39
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Type :
For Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/26MG39BB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MG39BB Overview
D38999/26MG39BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MG39BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MG39BB Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT