D38999/26MG39BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MG39BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 39C 37#20 2#16 SKT PLUG
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Silver
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
21-39
JESD-609 Code :
e4
Contact Size :
Contact Material :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
B
Published :
2006
Shell Material :
Composite
Shell Size, MIL :
G
Empty Shell :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Gender :
FEMALE
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Plug Housing
Number of Positions :
39
Filter Feature :
No
Body Plating :
Electroless Nickel
Total Number of Contacts :
39
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Plating :
Gold
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Pbfree Code :
Fastening Type :
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
12 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Contact Shape :
Circular
Datasheets
D38999/26MG39BB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MG39BB Overview
D38999/26MG39BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MG39BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MG39BB Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT