D38999/26MG39AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MG39AC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSNG MALE 39POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
No
Pbfree Code :
yes
Shell Material :
Composite
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
Mounting Type :
CABLE
Termination Type :
Crimp
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Coupling Type :
Threaded
Contact Gender :
Male
Contact Finish - Mating :
Nickel
Mixed Contacts :
Shell Finish :
NICKEL PLATED
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
MIL Conformance :
yes
HTS Code :
Empty Shell :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Total Number of Contacts :
39
Shell Size :
G
Backshell Type :
Solid
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish Termination :
Nickel (Ni)
DIN Conformance :
Body/Shell Style :
PLUG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Datasheets
D38999/26MG39AC
MIL SERIES CONNECTOR COMPOSITE CABLE NICKEL PLATED
D38999/26MG39AC Overview
D38999/26MG39AC Features
D38999/26MG39AC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MG39AC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT