D38999/26MG39AB
Mfr.Part #
D38999/26MG39AB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MG39AB
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Total Number of Contacts :
39
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
B
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Feature :
Coupling Nut
Contact Size :
yes
Housing Color :
Silver
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielded
REACH SVHC :
No SVHC
Note :
Contacts Not Included
Threaded
Published :
2008
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
21-39
Number of Positions :
39
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
HTS Code :
Insert Material :
Plastic
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
D38999/26MG39AB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/26MG39AB Overview
D38999/26MG39AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26MG39AB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26MG39AB Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT