D38999/26MG39AA
Mfr.Part #
D38999/26MG39AA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 39POS INLINE
Stock
80
In Stock :
80
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
JESD-609 Code :
e4
Contact Size :
Shell Size - Insert :
21-39
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
2001
Total Number of Contacts :
39
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
Number of Positions :
39
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Male Pins
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Gender :
Male
Shell Size, MIL :
G
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Finish :
Electroless Nickel
Orientation :
A
Datasheets
D38999/26MG39AA
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MG39AA Overview
D38999/26MG39AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MG39AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MG39AA Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT