D38999/26MG39AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MG39AA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSNG MALE 39POS INLINE
Stock
80
In Stock :
80
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Finish :
Electroless Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
21-39
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Size :
Shell Size, MIL :
G
Total Number of Contacts :
39
Gender :
Male
Published :
2001
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
Pbfree Code :
Contact Shape :
Circular
HTS Code :
Number of Positions :
39
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
A
Shell Material :
Composite
Note :
Contacts Not Included
Empty Shell :
yes
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
D38999/26MG39AA
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MG39AA Overview
D38999/26MG39AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MG39AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MG39AA Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT