D38999/26MG16SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MG16SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MG16SN
Stock
64
In Stock :
64
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Number of Positions :
16
Shell Material :
Composite
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Total Number of Contacts :
16
Mixed Contacts :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Empty Shell :
No
Applications :
Aerospace, Military
Color :
Silver
Filter Feature :
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
CABLE
IEC Conformance :
Radiation Hardening :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
JESD-609 Code :
e4
Orientation :
N (Normal)
Gender :
Male
Current Rating (Amps) :
13A
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Nickel
Shell Size - Insert :
21-16
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
Shell Size, MIL :
G
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/26MG16SN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MG16SN Overview
D38999/26MG16SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26MG16SN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26MG16SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER