D38999/26MG16SN
Mfr.Part #
D38999/26MG16SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 16C 16#16 SKT PLUG
Stock
64
In Stock :
64
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
No SVHC
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
16
Current Rating (Amps) :
13A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Filter Feature :
Number of Positions :
16
Shell Size - Insert :
21-16
Applications :
Aerospace, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
N (Normal)
Mount :
CABLE
Mixed Contacts :
Gender :
Male
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Nickel
MIL Conformance :
yes
Radiation Hardening :
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
Backshell Type :
Solid
Datasheets
D38999/26MG16SN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MG16SN Overview
D38999/26MG16SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26MG16SN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26MG16SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER