D38999/26MG16SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MG16SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
13A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
16
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Nickel
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
No
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Composite
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
G
Total Number of Contacts :
16
IEC Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Orientation :
C
Feature :
Coupling Nut
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
yes
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Factory Lead Time :
24 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/26MG16SC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MG16SC Overview
D38999/26MG16SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MG16SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MG16SC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER