D38999/26MG16SA
Mfr.Part #
D38999/26MG16SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Stock
52
In Stock :
52
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
IEC Conformance :
No
Color :
Silver
Orientation :
A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
21-16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Current Rating (Amps) :
13A
Gender :
Male
Bulk
Mount :
CABLE
Radiation Hardening :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Applications :
Aerospace, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/26MG16SA
Amphenol Aerospace Operations D38999/26MG16SA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MG16SA Overview
D38999/26MG16SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26MG16SA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26MG16SA Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER