D38999/26MG16PN
Mfr.Part #
D38999/26MG16PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 16POS GOLD CRIMP
Stock
52
In Stock :
52
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Length :
31.34mm
Pbfree Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
N (Normal)
Contact Style :
Pin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
1 (Unlimited)
Contact Size :
Threaded
Published :
2006
Packaging :
Bulk
Color :
Silver
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
21-16
Plating :
Electroless Nickel
Connector Type :
Plug, Male Pins
IEC Conformance :
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Finish :
Electroless Nickel
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Empty Shell :
JESD-609 Code :
e4
Ratings :
Environment Resistant
Current Rating :
13A
Contact Quantities :
Radiation Hardening :
DIN Conformance :
Feature :
Coupling Nut
Contact Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mount :
Cable, Free Hanging
Datasheets
D38999/26MG16PN
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MG16PN Overview
D38999/26MG16PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MG16PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MG16PN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER