D38999/26MG16PC
Mfr.Part #
D38999/26MG16PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MG16PC
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Applications :
Aviation, Marine, Military
Pbfree Code :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Finish :
Nickel
Shell Size - Insert :
Feature :
Coupling Nut
Orientation :
C
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
13A
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
D38999/26MG16PC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MG16PC Overview
D38999/26MG16PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MG16PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MG16PC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER